Każdy z nas ceni sobie profesjonalizm i szybkość w działaniu. Jednak czasem pośpiech bywa złym doradcą, i robiąc coś na szybko zapominamy o kilku istotnych faktach. Wbrew pozorom przygotowanie pliku do druku to nie jest bardzo skomplikowane zadanie, musimy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.
1. Brak spadów oraz nieprawidłowy wymiar projektu
Niestety brak spadów w pliku oraz dobrany nieodpowiedni format jest jednym z najczęstszych błędów z którymi spotkamy się na co dzień. Dla osób niezwiązanych z branżą faktyczny rozmiar może i nie ma większego znaczenia, ale dla drukarni liczy się każdy milimetr i niejednokrotnie bywa tak, że dostajemy projekt w wersji finalnej- nieedytowalnej i musimy prosić klienta o dostosowanie się do wymiarów bądź uwzględnienie spadów. Przypomnijmy, że spady to obszar wychodzący poza format netto (czyli zamówiony zamówiony format), który zostaje odcięty podczas docinania wydruków na wymiary.
2. Teksty w projekcie są nie zmienione na krzywe
Problem ten dotyczy tylko i wyłącznie wysyłania projektów w formie edytowalnej. W przypadku plików pdf nie jest potrzebna nam edycja czcionek na krzywe. Dopóki otwieramy przygotowany plik na swoim komputerze, ten korzysta ze swoich fontów. Problem pojawia się w przypadku otwarcia tego samego pliku na innym komputerze np w drukarni. Wtedy plik może się otworzyć w zupełnie inny sposób z nieoczekiwanymi zmianami czcionek, czego chcielibyśmy uniknąć.
3. Kiepska jakość pliku
Często to co widzimy na ekranie komputera bądź smartphona nijak ma się do finalnego wyglądu pliku i jego realizacji. Należy pamiętać, że standard drukarski to 300 dpi i jest to minimum, którego należy się trzymać przy projektowaniu.