Jak przygotować projekt?

Wymagania techniczne dotyczące pliku można znaleźć w opisie każdego z produktów. Mogą się nieco różnić w zależności od tego jakie materiały zamawiasz.

Ogólna zasada:

  • akceptujemy pliki PDF, CDR, Ai, PSD, TIFF, JPG, PNG
  • nie akceptujemy plików pakietu Office lub Open Office
  • pliki edytowalne (cdr, ai, psd) powinny posiadać wszystkie czcionki zamienione na krzywe 
  • projekt powinien być przygotowany w palecie CMYK (plik w RGB zostanie automatycznie skonwertowany na CMYK)
  • należy pamiętać, że kolor (w szczególności ten w RGB) widoczny na monitorze niekoniecznie będzie odpowiadał w 100% temu na wydruku - wynika to nie z błędnego druku, a z różnić pomiędzy konkretnymi monitorami i paletą barw jaką wyświetlają, a jaka jest drukowana. 

 

Poniżej przykład. W projekcie w RGB znalazł się kolor jaskrawy zielony (RGB 170,255,0). Na wydruku uzyskujemy kolor jak w kwadracie obok tj CMYK 32,0,100,0.

 

Spady

Jest to obszar wychodzący poza format netto (czyli zamówiony zamówiony format), który zostaje odcięty podczas docinania wydruków na wymiary. 

Poniżej grafika wyjaśniająca zagadnienie:

 

  • Czerwone linie wyznaczają miejsce cięcia wydruków
  • Niebieskie linie wyznaczają obszar bezpieczny - obszar poza który nie należy wysówać ważnych elementów takich jak teksty, logotypy, grafiki któe nie mogą zostać w żaden sposó obcięte
  • Obszar wychodzący poza czerwone linie to spad. Ten fragment projektu zostanie odcięty

Wartości poszczególynch obszarów podano w opisie każdego z materiałów. Najczęściej jest to u nas 3mm spadu + 3mm obszar bezpiczny.

Niektóre z wykonywanych przez nas materiałów nie wymagają dodawania spadów. Są to notesy reklamowe, druki samokopiujące, papier firmowy (do określonego nakładu) oraz koperty firmowe. 

Wymienione materiały realizowane są bez nadruku do krawędzi strony. Oznacza to, że projekt powinien być przygotowany bez spadów. Należy tylko uwzględnić, że na gotowych arkuszach musi pozostać min 4mm niezadrukowanego marginesu. Oczywiście można przygotować projekt z np tłem do krawędzi strony, ale w procesie przygotowania Twojego pliku do druku zostanie automatycznie  dodany 4mm biały margines. Warto więc zadbać o to, aby nie znalazły się w tym obszarze żadne ważne elementy.