Technologia produkcji papieru

Jak wszyscy pewnie się domyślamy papier powstaje z drzewa. Niby takie proste, ale jak z pnia drzewa można uzyskać realną kartkę papieru- brzmi trochę jak magia. Produkcja to nie takie proste zadanie i proces ten przebiega skomplikowanie i wymaga czasu.

Do wytworzenia papieru używa się włókien celulozowych, które zostają zmielone przez co stają się bardziej elastyczne. Należy jednak pamiętać, że papier to nie tylko włókno ale w 90% woda, która pełni funkcję doskonałego oczyszczacza papieru.

Produkcję papieru dzieli się na dwie fazy:

  • Pierwszą z nich jest przygotowanie masy papierniczej, a następnie rozwłóknienie i rozdrobnienie surowca mające za zadanie jak najdokładniej przygotować masę do późniejszej obróbki. W następnym kroku masę celulozową miesza się z dodatkami takimi jak woda, klej i barwniki.

  • Drugim etapem produkcji jest odwodnienie papieru na specjalnych sitach oraz jego spilśnianie.

  • Finalnym procesem jest formowanie, czyli dokładne odwodnienie, sprasowanie i przeniesienie na cylindry suszące. Tak papier oczekuje w temperaturze 120 stopni Celsjusza, następnie jest ochładzany i zawijany.

Każdy z wytworzonych papierów może się od siebie różnić. Dzielimy go również na klasy: I, II, III, IV, V, VI oraz VII. Począwszy od grubości, koloru, olejowości, przezroczystości oraz gładkości.

Do wyrobów papierniczych zalicza się także bibułę, karton oraz tekturę.